Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Ansell Edge™ 40-105 Porous Nitrile Coated Gloves
Gloves are ergonomically designed with a soft, flexible coating that molds to the hand for increased dexterity. Porous nitrile channels oil away from the glove's surface to enhance grip capabilities in oily applications.
| Construction | Cut and Sewn |
|---|---|
| Packaging Type | Polybag |
| Coating Material | Nitrile |
| EN388 Standard | 4121A |
| Color | Black |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| For Use With (Application) | Automotive Repairs, and Metal Fabrication |
| Hand | Specific |
| Series | 40-105 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Dip-coated Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Liner Material | Cotton |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
HyFlex™ 11-925 Nitrile Coated Nylon Gloves with Ansell Grip™ Technology
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ansell Grip™ Technology features microscopic channels to wick away oil & moisture from the surface of parts or tools to provide safe, secure, and effective glove contact.
| Series | 11-925 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Dip-coated Gloves |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Nitrile |
| EN388 Standard | 4111A |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nylon,Spandex |
| For Use With (Application) | Automotive Assembly, Machinery/Equipment Operation, and Chemical Handling |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
Ansell™ Cut Resistant Medium Duty Glove
Offers superb grip performance in dry with cut and abrasion resistance
| Grip Design | Rough |
|---|---|
| Length (Metric) | 280 mm |
| Yarn Gauge | 13 |
| EN388 Standard | EN388:4X43F |
| Length (English) | 11.02 in. |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Aeronautics, Assembly Line |
| Cuff Material | HPE |
| Glove Cuff Color | Gray |
| Certifications/Compliance | EN 388 ISO |
| Liner Material | Glass Fiber |
| Glove Cuff Style | Knitwrist |
| Construction | Knit |
| Packaging Type | Bag |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A6 |
| Quantity | 12 Pairs |
| Thumb Style | Keystone |
| Material | HPPE |
| Coated Area | Palm |
| Hand | Specific |
| Certifications/Compliance (Europe) | Ecovadis Label |
| Product Type | Mechanical Protection Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Knit Lining |
Ansell HyFlex™ 11-751 Medium Duty Abrasion-Resistant Gloves, INTERCEPT™ Technology
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Level C cut protection gloves offer enhanced abrasion resistance for extended wear.
| Construction | Knit |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.4 cm |
| Coating Material | Polyurethane |
| EN388 Standard | EN 388:4X43C |
| Color | Black |
| Length (English) | 8.8 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Quantity | 12 Pairs/Bag, 12 Bags/Cs. |
| Material | HPPE,Fiberglass,Nylon,Spandex,Polyurethane |
| For Use With (Application) | General maintenance, hardware assembly, machining, stamping, cutting, raw material handling |
| Hand | Specific |
| Series | HyFlex™ 11-751 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 6 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE, EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Liner Material | HPPE, Fiberglass, Nylon, Spandex |
| Glove Cuff Style | Knit |
Ansell EDGE™ 48-128 Seamless Knit Polyester Gloves, Nitrile Coating
Nitrile coated gloves offer secure grip, cushion and abrasion resistance. Ideal for assembly of small parts and general handling.
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category ll; REACH Compliant, EN 388:4121, EN 388:4121A |
|---|---|
| Length (Metric) | 22 cm |
| Product Type | Seamless Knit Gloves |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Black |
| Length (English) | 8.6 in. |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | EN420:2003 + A1:2009; Category ll; REACH Compliant |
| Liner Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Assembly of small parts, general handling, packaging, quality control |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
Ansell HyFlex™ 11-757 Cut-Resistant Touchscreen Gloves
Ultralight ANSI A7 / ISO F-level cut-resistant touchscreen glove.
| Coating Material | Polyurethane |
|---|---|
| Color | Black |
| Cut Resistance Rating | ANSI A7 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nylon,Stainless Steel Fiber,Polyester,Tungsten |
Ansell EDGE™ 48-969
EDGE™ 48-969 - Economical solution for medium duty applications requiring very high cut resistance, grip and oil-repellence performance in oily environment
| Grip Design | Rough |
|---|---|
| Length (Metric) | 225 to 275 mm |
| Yarn Gauge | 13 |
| EN388 Standard | EN 388:2016 +A1:2018 |
| Length (English) | 8.85 to 10.82 in. |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Machining / Stamping / Cutting, Grinding, Assembly of parts, Maintenance, Handling of glass sheets, sharpedged objects, Handling materials with sharp or rough edges, Handling sharp metal or objects |
| Glove Cuff Color | Gray |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 105-2024 ABR Level 4, ANSI/ISEA 105-2024 Cut Level A7, ANSI/ISEA 105-2024 PUN Level 3, EN ISO 21420:2020 |
| Liner Material | HPPE, Spandex, Nylon, Steel fiber |
| Glove Cuff Style | Knitwrist |
| Construction | Knit |
| Packaging Type | Case |
| Coating Material | Nitrile |
| Cut Resistance Rating | ANSI A7 |
| Thumb Style | Keystone |
| Material | HPPE,Spandex,Nylon,Steel Fiber,Nitrile |
| Coated Area | Palm |
| Hand | Specific |
| Series | 48-969 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN407:2020, EN 388:2016 +A1:2018 |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Latex Free | No |
| Lining | Seamless Lining |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 3 |
| Product Line | EDGE |
Ansell ActivArmr™ 47-402 Nitrile Coated Medium Duty Gloves
Nitrile coating is abrasion and oil-resistant to enhance grip capabilities in dry or oily conditions. Gloves feature interlock knit lining, generous sizing, and a contoured design for increased comfort.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Packaging Type | Polybag |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Blue,Natural |
| Thumb Style | Wing |
| Material | Cotton |
| Coated Area | Full Glove |
| For Use With (Application) | Automotive Repairs, Heavy Equipment Operation, Metal Fabrication, and Chemical Handling |
| Hand | Specific |
| Series | 47-402 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Product Type | Dip-coated Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 2 |
Ansell™ Goatskin Leather Protector Glove
Enhances protection with preserving tactility and dexterity
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Textured |
| Construction | Cut and Sewn |
| Length (Metric) | 255 mm |
| Color | White |
| Length (English) | 10 in. |
| Thumb Style | Keystone |
| Material | Goatskin Leather |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Electrical and Hybrid Vehicle Manufacturing |
| Cuff Material | Goatskin Leather |
| Hand | Specific |
| Hem Color | Black |
| Glove Cuff Color | White |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 21420 |
| Product Type | Leather Palm Gloves |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | ASTM F696 |
| Liner Material | Premium Goatskin |
| Glove Cuff Style | Straight |
Ansell HyFlex™ 11-574 High-Tactility Cut-Resistant Gloves
Boosts precision and productivity with second-skin, comfort in an ANSI A4/ISO D-rated glove
| Grip Design | Rough |
|---|---|
| Construction | Knit |
| Yarn Gauge | 21 |
| Packaging Type | Bag |
| Coating Material | Foam Nitrile |
| EN388 Standard | EN388:3X31D |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Quantity | 12 Pairs/Band, 12 Bands/Carton |
| Thumb Style | Reinforced |
| Material | HPPE,Nylon,Natural Rubber,Polyester,Spandex,Foam Nitrile |
| Coated Area | Palm |
| Gender | Unisex |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Gray |
| Series | HyFlex 11-574 Aerofit Technology Gloves |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Latex Free | No |
| Lining | Knit Lining |
| Glove Cuff Style | Knitwrist |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 2 |
Ansell RINGERS™ R167 TPR-designed Impact Gloves
Touchscreen-compatible impact and cut protection gloves, for hand safety and ease of use.
| Coating Material | Leather |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Cut Resistance Rating | ANSI A3 |
| Latex Free | Yes |
Ansell HyFlex™ 11-818 Foam Nitrile Coated Nylon/Spandex Industrial Gloves
Ultralight multi-purpose gloves, designed for comfortable, tactile handling. Seamless, 18 gauge liner combined with an ultra-thin coating provides a bare hand feel for precision tasks that require fingertip sensitivity.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Rough |
| Construction | Knit |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Blue |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Material | Nylon,Spandex |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Automotive Assembly, Machinery, Equipment Operation, and Chemical Handling |
| Hand | Specific |
| Series | 11-818 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Product Type | Seamless Knit Gloves |
| Exterior Finish | Rough |
| Glove Cuff Style | Knit |
Ansell ActivArmr™ 80-600 Heavy-Duty Cut-Resistant Gloves
Heavy-duty, cut-resistant gloves are ideal for safely handling glass, metal and plastics.
| Construction | Knit |
|---|---|
| Length (Metric) | 25 cm |
| Coating Material | Latex |
| EN388 Standard | EN 388:3444, EN 388:3444C |
| Color | Blue,Yellow |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| For Use With (Application) | Sheet metal and glass handling, recycling, canning and bottling applications |
| Hand | Specific |
| Series | ActivArmr™ 80-600 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 407, CE 0493, EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Latex Free | No |
| Liner Material | Aramid Fiber |
| Glove Cuff Style | Knit |
Ansell™ RINGERS™ Mechanical and Impact Protection Glove
Light duty knit gloves with nitrile-coated palms
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Ansell Grip Technology |
| Construction | Knit |
| Length (Metric) | 275 mm |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Black |
| Length (English) | 11 in. |
| Thumb Style | Reinforced |
| Resistant To | Impact |
| Material | Fortix Foam Nitrile |
| Cuff Material | Nylon, Spandex |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Black |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388 |
| Product Type | Touchcreen Work Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Rough |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 105 |
| Liner Material | Nylon, Spandex |
| Glove Cuff Style | Knit |
Ansell HyFlex™ 11-605 Light Duty Nylon Gloves with Polyurethane Coated Fingertips
Industrial gloves designed for light and delicate applications in dry environments that require high levels of dexterity.
| Yarn Gauge | 15 |
|---|---|
| Coating Material | Polyurethane |
| EN388 Standard | 003XA |
| Color | White,Yellow |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Material | Nylon |
| Coated Area | Fingertips |
| For Use With (Application) | Automotive, Machinery/Equipment, and Metal Fabrication |
| Hand | Specific |
| Series | 11-605 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Dip-coated Gloves |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Glove Cuff Style | Knit |